Zgodnie z Ustawą z dnia 10 czerwca 2016 r.o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji ((Dz. U. z 2016 r. poz. 996), depozyty gromadzone w Banku Spółdzielczym w Trzebieszowie objęte są systemem gwarantowania przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Ochronie gwarancyjnej podlegają środki pieniężne i należności osób fizycznych oraz:
w przypadku banku lub oddziału banku zagranicznego:
- osób prawnych,
- jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną,
- szkolnych kas oszczędnościowych,
- pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych,
- rad rodziców
Ochronie gwarancyjnej nie podlegają środki pieniężne i należności m.in.:
- Skarbu Państwa,
- Narodowego Banku Polskiego,
- banków, banków zagranicznych oraz instytucji kredytowych w rozumieniu ustawy – Prawo bankowe,
- spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (depozyty złożone przez kasę w innej kasie) oraz Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej,
- instytucji finansowych w rozumieniu rozporządzenia 575/2013 w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 648/2012,
- firm inwestycyjnych w rozumieniu rozporządzenia 575/2013,
- osób i podmiotów niezidentyfikowanych przez odpowiednio bank, spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub oddział banku zagranicznego,
- zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji,
- funduszy inwestycyjnych i towarzystw funduszy inwestycyjnych,
- funduszy emerytalnych i towarzystw emerytalnych,
- jednostek samorządu terytorialnego,
- organów władz publicznych innych państw.
Szczegółowy katalog wyłączeń podmiotowych zawiera art. 22 ust. 1 ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.
Wysokość gwarancji
Kwota środków nieprzekraczająca równowartości w złotych 100 000 euro jest gwarantowana w całości.
Zasady obliczania kwoty gwarantowanej
- Kwota gwarantowana ustalana jest według stanu środków deponenta na dzień spełnienia warunku gwarancji wobec banku lub kasy (wraz z naliczonymi do tego dnia odsetkami).
- Kwota gwarantowana obliczana jest od sumy środków pieniężnych ulokowanych na wszystkich rachunkach (np. lokatach terminowych, rachunkach bieżących, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych) jednej osoby oraz jej należności w danym banku lub kasie.
- W przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębna kwota gwarancji.
- W przypadku prowadzenia przez Bank rachunku powierniczego, deponentem jest każdy z powierzających w granicach wynikających z ich udziału w kwocie zgromadzonej na rachunku, a w granicach pozostałej kwoty deponentem jest powiernik.
- W przypadku rachunku firmy inwestycyjnej, na którym zdeponowane są środki pieniężne powierzone przez jej klientów, każdemu z nich przysługuje odrębna kwota gwarancji.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego: https://www.bfg.pl/.
Informacje o sytuacji ekonomiczno-finansowej Banku Spółdzielczego w Trzebieszowie
Informacje o sytuacji ekonomiczno – finansowej Banku zgodnie z art. 318 ust. 1 pkt.1 ustawy z dnia 10.06.2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, zamieszczone są w zakładce informacje obligatoryjne.
Arkusz informacyjny dla deponentów